نشستن شما را خواهد کشت حتی اگر ورزش کنید

انسان یک موجود نشسته نیست. نیاکان ما بیشتر روز خود را به شکار، ساخت و ساز و کشاورزی  می گذراندند. اما در مسیر تحول ما تغییر کردیم، با ایجاد و پیشرفت تکنولوژی زندگی را ساده تر کرده ایم و نیاز به فعالیت بدنی را کاهش داده ایم. می خواهید کانال تلویزیون را عوض کنید فقط کافی است تا دکمه ای را فشار دهید. می خواهید خرید کنید کافی است تا وارد اینترنت شوید. می خواهید جایی بروید کافی است در ماشین خود بنشینید و فرمان را دست بگیرید.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که ما را به نشستن ترغیب و وادار می کند اما خبر بد این است که نشستن عمر ما را کوتاه و سلامتی ما را تهدید می کند، خبر بدتر اینکه بعضی از عوارض نشستن حتی با ورزش هم جبران نمی شود.

نتیجه تحقیقاتی در سال 2011 روی بیش از 120000 زن و مرد و طی 14سال نشان داده میزان مرگ و میر در آن دسته از مردان و زنانی که روزانه بیش از 6 ساعت نشسته اند 60% بالاتر از افرادی بوده که کمتر از 3 ساعت در روز نشسته اند. ابن دسته از افراد به بیماری هایی نظیر، دیابت نوع2 و بیماری های قلبی و ... دچار گشته اند.

نشستن عامل ایجاد بیماری های متعددی است که در زیر به برخی ازآنها اشاره شده است:

چاقی - بیماری های قلبی عروقی – دردهای مهره ای و مفصلی –  دیابت - سرطان و ...... .

حال اگر می خواهید بدانید نشستن با شما چه می کند روند زیر را به دقت مطالعه کنید:

به محض نشستن:

عضلات پای شما غیرفعال می شوند و کلیه فعالیت های عصبی آن متوقف می شود. مقدار کالری مصرفی به 1 واحد در دقیقه کاهش می یابد و آنزیم های شکستن چربی کارآیی خود را تا حدود 90% از دست می دهند.

بعد از 2 ساعت:

سطح کلسترول بد خون بالا می رود و کلسترل خوب به کمتر از 20% کاهش می یابد اثربخشی انسولین در خون تا 24% کاهش می یابد.

بیایید سعی کنیم میزان نشستن خود را کم کرده و بیشتر بدن را حرکت دهیم خبر خوشی نیست اگر بدانید بعضی از عوارض فوق حتی با ورزش جبران نخواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید