چگونه یوگا به بهبود تروما (آسیب روحی) کمک می کند؟

Bessel van der Kolk ، یک روانپزشک بالینی است که تلاش می کند ذهن، مغز، بدن و ارتباطات اجتماعی را برای درک و درمان آسیب دیدگی ادغام کند. وی نویسنده کتاب The Body Keeps Score است که به بررسی تأثیر ضربه روحی بر مغز و بدن می پردازد و به درمان های مختلفی از جمله یوگا می پردازد. وی به سوالات ما درباره اینکه چگونه یوگا می تواند عنصری قدرتمند در بهبود ضربه روحی باشد، پاسخ داد.

 

 

یوگا چه تاثیری روی افرادی که دچار ضربه شده اند دارد؟

وقتی مردم به آسیب روحی فکر می کنند، عموماً آن را یک واقعه تاریخی می دانند که مدتی پیش اتفاق افتاده است. تروما در واقع پس مانده ای از گذشته است که در بدن شما قرار می گیرد. وقتی مردم آسیب می بینند، از احساسات جسمی خود می ترسند.  تنفس آنها کم عمق می شود، و از احساساتی که در درون خود دارند احساس نا آرامی و ترس می کنند. هنگامی که تنفس خود را با یوگا کاهش می دهید، می توانید ضربان قلب خود را به شکل های متفاوت افزایش دهید، و این باعث کاهش استرس می شود. یوگا شما را در احساس هر جنبه ای از احساسات بدن باز می کند .این یک روش ملایم و ایمن برای دوستی با بدن افراد است، جایی که آسیب های گذشته در آن ذخیره شده است.

گفتگوی درمانی چقدر در درمان تروما مهم است؟

اگر ضربه  روحی خورده باشید، احتمالاً رابطه بسیار تحریف شده ای با بدن خود دارید. نظر من این است که تروما واقعاً یک مسئله جسمی است. این در بدن شما است و به همین دلیل، یوگا از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا مستقیماً به احساس و دوست شدن با بدن منجر می شود. در حالی که صحبت کردن و دانستن اینکه چه اتفاقی افتاده و توانایی بیان آن یک بخش مهم از درمان است، مهمترین قسمت شروع به بازیابی مالکیت بدن و راحت بودن در پوست خود است.

درمان تروما از طریق یوگا

یوگا به عنوان یک روش درمانی برای آسیب پیچیده، سالهاست که با موفقیت انجام می شود. اما فقط الان است که به عنوان یک روش علمی معتبر شناخته می شود.

 

شواهد در مورد اثرگذاری یوگا چه چیزی نشان می دهد؟

مطالعات ما نشان می دهد که یوگا به اندازه ی -یا بیشتر از- بهترین داروهای ممکن در کاهش علائم استرس آسیب زا، است. در مطالعاتی که ما با استفاده از تصویربرداری عصبی از مغز، قبل و بعد از تمرین منظم یوگا انجام دادیم، توانستیم نشان دهیم که مناطق مغز که شامل خودآگاهی هستند با انجام یوگا فعال می شوند و همچنین مناطقی هستند که در اثر ضربه روحی قفل می شوند که برای بهبود آن، این فعالیت لازم است.

آیا یوگا ارتباط جمعیت را نیز ارتقا می دهد؟

فکر نمی کنم یوگا یک کار اجتماعی باشد، اما جالب است که انجام یوگا در یک گروه بسیار رضایت بخش تر از خودتان است. این احتمال وجود دارد که انجام یوگا به صورت گروهی ممکن است سیستم نورون آینه ای مغز را فعال کند که سیستمی است که در اثر ضربه ی روحی آسیب دیده است، بنابراین تمرین یوگا و مدیتیشن در گروه ها ممکن است احساس تعلق عمیق تری به افراد بدهد.

مهم است که آگاه باشید که ضربه ی روحیدر زندگی افراد غیر معمول نیست. بیش از 80 درصد مردم در یک مرحله از زندگی خود ، از طریق تصادفات ، مشروبات الکلی ، افسردگی ، خشونت خانوادگی یا سایر شرایط یا حوادث ، ضربه روحی را تجربه کرده اند. این برای معلمان یوگا بسیار مفید است که از پیامدهای آنچه می گویند و انجام می دهند ، و سرعت و شدت روش های آنها و تاثیری که ممکن است بر روی افراد بگذارد ، آگاه شوند. یادگیری مالکیت بدن می تواند چیز وحشتناکی باشد - بسیاری از افراد ممکن است با شروع یوگا دچار فلش بک شوند و وحشت کنند.

آیا سیستم اصلی مراقبت های بهداشتی یوگا را یک درمان موثر برای ضربه ی روحی خواهد دانست؟

نمی گویم به هیچ وجه جهان اصلی را فتح کرده است. شما شواهدی را اینجا و آنجا می بینید-یوگا در برخی از آکادمی های پلیس و ارتش در جریان است. اما به دست آوردن بودجه تحقیقاتی برای این کار دشوار است. آیا پزشکی و روانپزشکی از پتانسیل کامل یوگا برای درمان ضربه آگاه است؟ نه، کاملاً نه.

 Image result for yoga and trauma