انعطاف یا نرمش (چگونه انعطاف از حد می گذرد؟)

* آیا در تمرینات و آسانا ها احساس خشکی می کنید.
* آیا کشش عظلات برایتان سخت است.
* آیا احساس قدرت بدنی کافی می کنید.
* و یا براحتی دستتان به پایتان می رسد؟
* آیا مربی شمارا برای اجرای حرکات به عنوان مدل انتخاب می کند؟
* آیا گاهی احساس ضعف در عضلاتتان می کنید.

پاسخ به این سوالات میزان انعطاف پذیری شما را نشان می دهد ممکن است فکر کنید که یوگا قرار است شما را منعطف کند درست فکر می کنید اما آنچه لازم است که بدانید این است که یوگا بر اساس ساختار بدنی شما، بدنتان را " منعطف تر " می کند.

در زمان کودکی ما همه منعطف هستیم و به مرور زمان بر اساس شرایط وراثتی و محیطی این انعطاف به مرور کم و کم تر می شود. متخصصان حرکتی، دامنه حرکتی متوسط و انعطاف معمول را نشانه سلامت می دانند در نتیجه خشکی بیش از حد و یا انعطاف غیر طبیعی هردو سالم نیستند.

مفاصل در محل اتصال استخوانهای ما قرار دارند و لیگامون ها استخوانهارا بهم متصل می کنند و استخوانها را از صدمات محافظت می کنند و در این میان عضلات هر چه مستحکم تر باشند استخوانها را سالم ترومحفوظ تر نگه می دارند.
اما بعضی از افراد نه تنها انعطاف بالایی دارند بلکه بدن های بسیار نرمی دارند و این نرمش می تواند ارثی باشد و باعث حرکت مفاصل بیش از حد نرمال خواهند شد. و این مسله باعث بروز مشکلات حاد مزمن متفاوتی در مفاصل و استخوانها می گردند ممکن است که به نظر بیاید که حرکات این افراد زیباتر است اما به همان نسبت هم امکان آسیب رسیدن به این افراد هم بسیار بیشتر است.

برای جلوگیری از آسیب ها به دلیل نرمش بیش از حد بدن می توان نکات زیر را مد نظر قرار داد:

1- پی ریزی حرکت:

پی و یا فونداسیون هر حرکت عضوی است که روی زمین قرار دارد پس در هرحرکت می باید به این نکته توجه ویژه داشت علاوه بر این در حرکات باید عضلات را با حداکثر توان به استخوانها پرس نمود تا مفاصل واستخوانها محافظت گردند.

2- آگاهی:

شناخت بدن، سکوت ذهنی و توجه به عکس العمل های بدن در حین اجرای آساناها در جلوگیری از اجرای حرکات با نرمش بیش از حد بسیار مفید خواهد بود.

3- تنفس:

توجه به نفس های جاری و تنظیم تنفس و حرکات آگاهی ما را در حرکات بالا می برند.

4- تعادل بین عظلات و کنش ها:

هر حرکت ترکیبی از قدرت و انعطاف است و ما باید بین این دو تعادل ایجاد کرده و از هر دو این امکان بدنی استفاده بهینه کنیم.

5- توجه به خود:

باید خود را دوست داشته باشیم از کمال گرایی بپرهیزیم، خودمان را مقایسه نکنیم و در حرکات مراتب بدن خود باشیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید