تاثیر یوگا بر سندروم پیش از قاعدگی

یک پریود دردناک ممکن است باعث شود که دلتان بخواهد خودتان را مثل یک حلقه جمع کنید، اما به جای آن سراغ مت خود بروید!

بر اساس تحقیقات جدیدی که در مجله ی Journal of Alternative and Complementary Medicine منتdicine  Alternative and Complementry  منتشرشده است، یوگا می تواند خیلی از شکایات رایج دوران پریود مثل گرفتگی ها و سندروم  پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش دهد.

این تحقیق داده های 15 مطالعه که تاثیر تمرینات یوگا بر تجربه ی خانم ها از گرفتگی ها، سندروم پیش از قاعدگی (PMS)، سندروم تخمدان پلی کیستیک که می تواند موجب قطعی یا بی نظمی پریود شود و سندروم ملال پیش از قاعدگی، یکی از انواع جدی PMS که علاوه بر نشانه های فیزیکی، نشانه های مربوط به خلق را هم در برمی گیرد، را تحلیل کرده است.

تمامی مطالعات نشان میدهند که در خانم هایی که از نشانه های گفته شده رنج می برند، یوگا می تواند از شدت این نشانه ها و درد بکاهد. حتی برخی از مطالعات بیان می کنند که یوگا می تواند در کاهش تورم و درد سینه موثر باشد، موجب تنظیم دوره های پریود شود، خلق و خو را بهتر کند و آرامش و تمرکز را افزایش دهد.

به نظر میرسد که یوگا میتواند نشانه های جسمی و روحی را تسکین بخشد.جنیفر اوتس، یک سخنران در حوزه ی سلامت روان در دانشگاه کینگز لندن بیان می کند: "نویسنده ی این تحقیقات ادعا می کند که یوگا احتمالا با تحریک کردن مسکن های طبیعی بدن بر واکنش ناخودآگاه به استرس و همچنین بر این که درد چگونه تجربه و تفسیر میشود، تاثیرمی گذارد."

 

بررسی های این حوزه، انواع  مختلف تمرینات و شدت حرکات یوگا را در بر می گیرد، با این که بیشتر آن ها شامل جلسات روزانه یا یک روزدر میان است. به گفته ی اوتس، برای این که بفهمیم کدام حرکات یوگا دقیقا برای دوران قاعدگی لازم است و کدام یک از می تواند فواید طولانی مدت داشته باشد، تحقیقات بیشتری لازم است.

وی همچنین می گوید که تحقیقات بیشتری باید برای تمرینات یوگا، که مقداری برای خانم های پرمشغله معمول است، انجام شود. شاید یک یا دو کلاس در هفته. او امیدوار است که بتواند بررسی خود را با مطاله ی موردی کنترل شده بر تمرینات دوبار در هفته که حرکات توالی استاندارد  دارند، مانند آشتانگا انجام شود.

اما حتی  بر اساس یافته های خودش، اذعان می کند که بانوان سالم با درد شدید پریود، یوگا را امتحان می کنند. بیشتر تحقیقات از خانم ها می خواند که حتی در دوران سیکل پریودشان هم حرکات یوگا را انجام دهند (و نه فقط در خود دوران پریود)، ونتایج را در طول چند هفته و ماه اندازه گیری می کنند.او می گوید پیش نهاد می دهد که یک یا چند کلاس را شرکت کند تا در خصوص تاثیرگزاری آن تصمیم بگیرد.

او همچنین پیش نهاد می دهد که مبتدیان پیش از این که رشته های مختلف یوگا را بررسی کنند و انواع  یوگا را امتحان کنند، با کلاسی با سبک هاتا یوگا شروع کنند. کلاس های که تنفس و آرامش را ترکیب می کنند، بیش از تمرکز بر حرکات و پوزیشن، می توانند برای درد پریود بسیار و عوارض خلقی ناشی از آن سودمند باشند.

در نهایت، اوتس بیان می کند که بسیاری از کتاب ها و مربیان، به خانم ها توصیه می کنند که در این دوران از حرکات معکوس دوری کنند، مانند شیرشاسانا و ساروانگاسانا. هیچ کدام از تحقیقاتی که او بررسی کرده به این نکته اشاره نکرده اند اما "در صورت وجود نداشتن مثال نقض،پیشنهاد می کنم که از حرف های اساتید و سنت پیروی کنید. حرکات بیشتر دیگری وجود دارند که احساس راحتی بیشتری در دوران قاعدگی دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید