تاثیر یوگا بر اضطراب و افسردگی

یوگا برای اضطراب و افسردگی

از دهه ی 1970، مدیتیشن و راه های دیگر کاهش اضطراب به عنوان درمان های احتمالی افسردگی و اضطراب استفاده می شوند. با وجود این که یوگا در دهه های اخیر خیلی مطرح و معروف شد، در دانش پزشکی توجه زیادی بهش نشده. برای مثال، یک تحقیق ملی برآورد کرده است که حدود 7.5% بزرگسالان آمریکا حداقل یک بار یوگا را تجربه کرده اند و حدود 4% در سال گذشته یوگا کرده اند.

کلاس های یوگا ممکن است از حالت آرام و سازگارکننده، تا استرسزا و چالش برانگیز، مختلف باشند. انتخاب سبک باید بر اساس شرایط جسمانی و ترجیحات شخصی انجام شود. هاتا یوگا که رایج ترین سبک یوگا در آمریکاست، سه عنصر را ترکیب می کند: حالت های بدنی که به عنوان <آسانا> از آن ها یاد می شود، تنفس کنترل شده که در کنار اجرای آساناها تمرین می شود و یک بازه ی کوتاهی از مدیتیشن یا راه های آرامبخش.

تسکین دهنده های اضطراب طبیعی

مقاله  های موجود در خصوص طیف وسیعی از حرکات یوگا، بیان می کنند که این حرکات می توانند تاثیرات واکنش های اضطرابی بزرگنمایی شده را کاهش دهند. از این نظر، یوگا هم مانند باقی فعالیت های آرامش بخش مانند مدیتیشن، ورزش کردن و حتی معاشرت با دوستان است.

با کاهش اضطراب و استرس، یوگا می تواند سیستم های پاسخدهی به اضطراب را تعدیل کند. به این ترتیب که ابتدا برانگیختگی فیزیکی را کاهش می دهد –برای مثال کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون و آرام کردن تنفس. همچنین شواهدی وجود دارند مبنی بر این که یوگا نوسانات ضربان قلب را (شاخصی که توانایی بدن برای پاسخ منعطف تر به استرس را نشان می دهد) کاهش می دهد.

پاسخ اضطراب

مطالعه ی کوچک ولی کنجکاو کننده ای که در دانشگاه یوتا انجام شده، بینشی به تاثیر یوگا بر پاسخ های اضطرابی از طریق نگاه کردن به واکنش شرکت کنندگان به درد، دربرمی گرفت. محققان متذکر شده اند که افرادی که واکنش منظمی به اضطراب ندارند، به درد هم حساس تر هستند. موارد آزمایشی آن ها، 12 نفر از افرادی که یوگا کار می کنند، 14 نفر فرد مبتلا به فیبرومیالژیا (شرایطی که خیلی از پزشکان آن را یک بیماری مرتبط ابه استرس می دانند  که از طریق بیش حساسیتی به درد شناسایی می شود.) و 16 نفر داوطلب سالم، بودند.

هنگاهی که هر سه گروه تحت فشار تقریبا ثابت ناخن قرار گرفتند، گروه مبتلایان به فیبرومیالژیا، همان طور که انتظار میرفت، درد رو زودتر و در سطوح پایین تری از فشار حس کردند. MRIها هم نشان داده اند که قسمت هایی از مغز که به پاسخ درد مربوطند، فعالیت بیشتری داشته اند. این در حالی است که گروهی که یوگا کار می کردند، تحمل دردشان از همه بالاتر بود و کمترین فعالیت در نقطه ی واکنش به درد در مغزشان دیده شد. این تحقیق ارزش تکنیک ها، مانند یوگا، که می توانند به فرد کمک کنند تا استرسش را منظم کند و در نتیجه واکنشش نسبت به درد نیز تنظیم شود.

مزایای یوگا

با وجود این که خیلی از سبک های یوگا امن هستند، اما بعضی از سبک ها  می توانند شدید باشند و برای همه مناسب نباشند. به خصوص بیماران مسن، یا افراد با مشکلات حرکتی، بهتر است پیش از آن که یوگا را به عنوان روش درمانی انتخاب کنند، با یک متخصص مشورت کنند.

اما برای خیلی از بیماران با علائم افسردگی، اضطراب و استرس، یوگا می تواند راه جذابی برای مدیریت علائم این مشکلاتشان باشد. در واقع مطالعه ی علمی یوگا نشان میدهند که سلامت جسم و روان نه تنها پیوستگی خیلی نزدیکی دارند بلکه لزوما باهم برابرند.

شواهد برای اثبات این نکته که یوگا رویکردی نسبتا  کم خطر و پربازده برای افزایش سلامت کلی بدن است، در حال رشد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید