راهی برای بازیابی : آیا یوگا سلاح پنهانی ورزشکاران المپیک است؟

 

 گرچه یوگا هنوز ورزش المپیکی نیست ولی واقعیت این است که یوگا نقش بزرگی در مسابقات المپیک تابستانی امسال داشت. ورزشکاران در تمام طول راه خود به ریو زیراندازهای یوگای خود را به همراه آورده بودند. برای آنان، تمرین یوگا بخش بزرگی از جریان عادی تمریناتشان است و فقط برای بالا بردن توان جسمی آنان و رسیدن به اوج کارآیی به تمریناتشان اضافه شده است.

تاکنون، تیم بسکتبال مردان ایالات متحده آمریکا به نظر شکست‌ناپذیر آمده است. اعضای این تیم برای تنظیم دقیق مهارتهایشان وقت زیادی را در سالن ورزش سپری می‌کنند. اما مهم‌ترین تمرینشان به پرتاب کردن، سریع دویدن و دزدی توپ بازیکن رقیب ارتباطی ندارد. این تمرین از یک زیرانداز یوگا شروع می‌شود.

بازیکنان NBA  و المپیک‌های قبلی و فعلی مثل LeBron James، Kevin Durant، Dirk Nowitzki Kyrie Irving و  Kevin Love همگی یوگا را به عنوان بخش بزرگی از تمرین در روال تمرینات معمول خود گنجانده‌اند. Kevin Love، ویدئوئی در زمینه یوگا دارد و در مورد مقید دانستن خودش به انجام تمرینات یوگا قبل از بازی‌های تابستانی 2012 صحبت کرده است.

Love زمانی که هنوز پیراهن ورزشی تیم Timberwolves را به تن داشت گفت: "من تلاش می‌کنم حداقل هر روز دو بار تمرین کنم، با این حال احساس نمی‌کنم به اندازه کافی فعالیت کرده‌ام، بعد از آن من یا می‌پرم روی دوچرخه یا بهKent  زنگ می‌زنم. من این‌جا حرکات اضافه‌تری برای یوگا انجام‌ می‌دهم، دید من نسبت به این گونه تمرینات مثل بدن‌سازی بازیکنان در تابستان است و این که زمانی برای بی‌‌تحرک ماندن ورزشکاران وجود ندارد."

"Kent" که Love در صحبت‌هایش به آن اشاره کرده است کسی نیست جز Kent Katich که مربی شناخته شده یوگا در سراسرNBA  است. Katich در رابطه با اشتیاق بالای Love، LeBron و سایر بازیکنان به حرکات یوگا گفته است: "بازیکنانی چون Kevin Love یا افرادی با آن قد و قامت، وقتی شروع به انجام حرکات یوگا کردند و موفقیت‌هایشان بیشتر شد، توجه بازیکنان جوان‌تر نیز به این موضوع جلب شد."

در استودیوهایی چون "یوگا 101" در Berea، مربی‌ها شاهد اضافه شدن حرکات یوگا به تمرینات ورزشکاران رشته‌های گوناگون هستند، بازیکنان بسکتبال، دوندگان، دوچرخه‌سواران، قهرمانان پرورش‌اندام، بدنسازان و قهرمانان وزنه‌برداری. مربی یوگا Julie VanMeter گفته است: " من، بازیکنان تنیس و تیم‌های بسکتبال را در محل انجام حرکات یوگا جز شاگردانم دارم. من، با تیم‌های فوتبال و تعداد زیادی ورزشکار کار می‌کنم."

بعضی از ورزشکاران ممکن است، از تمرینات قدیمی یوگا برای افزایش انعطاف‌پذیری و کشش استفاده کنند. بعضی دیگر ممکن است روی حرکاتی تمرکز کنند که به افزایش نیرو و توان بدنی‌شان کمک کند. VanMeter  که مشتریانی از بین ورزشکاران ممتاز و برجسته در زمینه برنامه "Silver Sneakers" دارد، می‌گوید :"یوگا مکمل خوبی برای هر نوع تمرینی است. آگاهی آن، تنفس است، آگاهی از طریق تنفس حرکت می‌کند. این چیزی است که من بیشتر از همه آموزش می‌دهم."

تنفس، به سیستم بدن اکسیژن‌رسانی می‌کند. تنفس یوگایی می‌تواند به توسعه استفاده شما از اکسیژن کمک کند که این امر به استقامتتان کمک می‌کند. چیزی که تیم ایالات متحده آمریکا وقتی به حرکت دادن بدنشان در زمین بازی ادامه می‌دهند و هنگام تلاش برای کسب مدال طلا لازم دارند.

 

ترجمه: مريم نراقي

ويرايش: سالومه تهراني

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید