"مرکزیت" در یوگا به چه معنی است؟

 

از لفظ "مرکزیت" در هر جلسه از کلاس یوگا، به منظورهای مختلفی استفاده می‌شود.

چند مثال: "دست‌هایتان را وسط  قلبتان بگذارید"، "پای چپتان را به وسط بیاورید" و "به وسط برگردید". تا زمانی که منظور از این لفظ در ذهن جا نیفتد، استفاده‌های متفاوت از لفظ "مرکزیت" می‌تواند در هنگام دنبال کردن حرکات گیج‌کننده و فرّار باشد.

چند نمونه برای کوتاه ‌کردن راه فراگیری کاربردهای مختلف لفظ "مرکزیت":

معمولاً از لفظ "مرکزیت" به چهار منظور مختلف استفاده می‌شود.

  • شنیدن لفظ "وسط" در هنگام انجام حرکات یوگا به معنی آوردن بدن به یک وضعیت متقارن و متعادل‌تر است. این می‌تواند به یک نقطه هم‌ترازی در یک حرکت اشاره داشته باشد، مانند "دست‌هایتان را به خط مرکزی بدنتان بیاورید.". خط مرکزی بدن، "خط میانی بدن" هم نامیده می‌شود. در این موارد "وسط"، به معنی محور عمودی و مرکزی بدن فیزیکی انسان است. برای این که ایده روشن‌تری از خط مرکزی بدنتان پیدا کنید، تصور کنید که صاف ایستاده‌اید. سپس یک خط فرضی از وسط سرتان مستقیم به سمت زمین بین پاهایتان بکشید.
  • استفاده بعدی لفظ "وسط" به مواردی برمی‌گردد که منظور تغییر جهت و برگشت به نقطه شروع است، مثل یک وضعیت "اولیه". به عنوان مثال،  اگر روی زمین به پشت با پاهای خم‌شده خوابیده‌اید، این می‌تواند "وسط" خوانده شود و مربی شما از شما بخواهد که زانوهایتان را به سمت راست بیاورید و یک حرکت پیچ انجام دهید. بعد از این پیچش می‌شنوید که "به وسط برگردید" و بعد دستور دیگری برای بردن زانوهایتان به سمت چپ برای انجام پیچ برای سمت دیگر .
  • مورد دیگر، درک این لفظ در تجربه ذهنی است. لفظ "مرکز" در این حالت به معنی هدایت احساسات و ذهن به یک وضعیت توجه و تمرکز درونی است، مانند "توجه‌تان را بر معلم درونتان متمرکز کنید[1]"، یا "بر ذهن قلبتان تمرکز کنید[2]". در این نوع استفاده از لفظ مرکز به معنی درون، منظور هدایت توجه از بخش فیزیکی تمرین‌ها- حرکات و توازن‌ها- به حس درونی تمرین است. این یک دعوت برای استقرار و رها کردن بخشی از تلاش فیزیکی برای دستیابی به یک حس درونگرایانه‌تر از چیزی است که در آن لحظه در حال اتفاق افتادن است.

 

  • آخرین و نامحسوس‌ترین استفاده از لفظ "مرکز"، برای توصیف منطقه‌‌ای از بدن فیزیکی و انرژی است. در مدل یوگایی وجود انسان، بدن فیزیکی که شامل استخوان‌ها و نسوج نرم می‌شود، فقط بخشی از آناتومی انسان را تشکیل می‌دهد. با این دید، یک "بدن انرژی" نامحسوس‌تر هم وجود دارد که از جریان قوای فعالی مثل، احساسات، هوش و عشق ساخته شده است. معمولاً نظام چاکرا پیوستگی آناتومی انرژی بدن انسانی ما را توصیف می‌کند. به عنوان مثال، لفظ "مرکز قلب" فقط به حفره سینه اشاره نمی‌کند بلکه به حس‌های عاطفی مشترکی که ما با عنوان عشق و اندوه آن‌ها را می‌شناسیم، نیز اشاره دارد.

 ترجمه : مریم نراقی

ویرایش : سالومه طهرانی

 

[1] center your attention on the teacher within

[2] center your mind of your heart

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید