آیا یوگا موجب ارتقاء سطح سلامتی فیزیکی و کاهش میزان استرس می‌شود، احتمال ابتلا به امراض سخت و مزمن را کاهش می‌دهد و به بهبود عملکرد  DNAکمک می‌کند؟

 

بله،  کاملاً درست است. از نظر علمی ثابت شده است که تمرین‌های تمرکز حواس یوگا می‌تواند بر تغییر عملکرد DNA تأثیرات مثبتی داشته باشد. این یافته‌ها، حاصل بررسی دو گروه جداگانه از پژوهشگران  در "دانشگاه کالگری[1]" و   "دانشگاه هاروارد[2]" است.

Chris Kilham، مشاور شرکت‌های دارویی و آرایشی گیاهی و پژوهشگر دانشگاه "ماساچوست[3]"، در مصاحبه خود با بخش پزشکی News  Fox، عمیقاً به این موضوع پرداخته است. Kilham،  اظهار کرده است که "ما دقیقاً نمی‌دانیم که چگونه در DNA  تغییر رخ می‌دهد، ولی مطمئنیم که این تغییر اتفاق می‌افتد."

در بررسی "دانشگاه هاروارد"، مشخص شد که یوگا در عملکرد سوخت و ساز بافت سلولی[4] شما تغییر مثبتی ایجاد می‌کند. به این معنی که، یوگا روش جذب مواد مغذی، استفاده از آن‌ها برای سوخت و ساز و نگهداشت بدن شما در طول روز را بهتر می‌‌کند. 

بررسی "دانشگاه هاروارد"، بر دو گروه تمرکز داشت، گروهی که در زمینه یوگا و تمرکزحواس تمرین کرده بودند و گروهی که اصلاً در این زمینه هیچ تمرینی نکرده بودند." پس از هشت هفته، از هر دو گروه آزمایش خون گرفته شد. گروه یوگا نشان داد که در 2209 ژن تغییرات اتفاق افتاده است، یک تأثیر خیلی دور- از- دسترس. تغییرات ژنتیکی مشاهده شده، 1275 نمونه را شامل می‌شد که در آن‌ها، ژن‌ها مرتب‌تر شده بودند و فعالیتشان افزایش یافته بود، در 934 مورد میزان مرتب‌بودن ژن‌ها پایین آمده و از فعالیتشان کاسته شده بود. بسیاری از تغییرات ژنتیک ناشی از تمرین‌های یوگا، بر سوخت و ساز بافت سلولی تأثیر گذاشته بود.

وظیفه سلول‌ها استفاده از مواد مغذی و اکسیژن و تولید انرژی است. در کسانی که  یوگا تمرین می‌کنند، بهبود سوخت و ساز بافت سلولی و در کل، عملکرد بهتر سلول‌ها نشان داده شد.

علاوه بر این،  بررسی "دانشگاه کالگری" حاکی از کمک تمرین‌های یوگا به افزایش عمر بود. از این رو، با دریافت اطلاعات قبلی و افزودن آن به اطلاعات به دست‌آمده از "دانشگاه کالگری"، در می‌یابید که تمرین‌های یوگا سوخت و ساز بافت سلولی را بهبود می‌بخشد (که استعداد بدن شما برای ابتلا به بیماری‌ها و رنج بردن از مشکلات آتی ناشی از عدم ساخت و ساز ژنتیکی را کاهش می‌دهد) و هم‌چنین بر عمر سلول‌های DNA می‌افزاید.

Kilham در مصاحبه خود تشریح کرد که این مزایا که به صورت کلی در موردشان صحبت شد، فقط به کسانی بر‌می‌گردد که به طور منظم به تمرین‌های یوگا می‌پردازند. او گفت، همانند مزایای تمرین‌های جسمانی، مزایای بهبود وضعیت DNA نیز  در صورت توقف تمرین‌ها از بین می‌رود.

ترجمه: مریم نراقی

ویرایش : سالومه طهرانی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید