یوگا مجموعه ای از حرکات جسمی، تنفسی و مراقبه است که باعث تقویت عمومی بدن، کاهش استرس و افزایش تمرکز و آگاهی روی جسم و ذهن می گردد به بیان دیگر یوگا ازطریق تمرینات خاص خود تعادل ذهنی و جسمی را برای شخص به ارمغان می آورد.

از جنبه جسمی یوگا باعث تقویت بالانس و انعطاف پذیری جسمی، تقویت و بهبود گردش خون دستگاه گوارش، تنظیم غدد وبالانس هورمون ها، کنترل وزن، بالا بردن سطح انرژی، تنظیم سیستم ایمنی بدن و توانمند سازی عضلانی و استخوانی می گردد.

و از جنبه ذهنی می توان به کاهش استرس و افزایش تمرکز و آگاهی را اشاره کرد. بی تردید فواید یوگا در این چند جمله خلاصه نمی شود و در اینجا فقط اشاره کوچکی به آنچه یوگا برای ما به ارمغان می آورد شده است.

یوگا در مقایسه با سایر ورزش ها، روشی اثرگذار و دارای پیشینه است که به جای حرکات سریع و بدون آگاهی، تنش عضلانی، ریسک بالای آسیب دیدگی و خستگی، حرکاتی آرام و عمیق، ریسک پایین آسیب پذیری، افزایش انرژی، کشش های ایزومتریک عضلات را ارایه می کند.

به دلایل فوق یوگا بهترین و موثرترین راه برای افراد دارای محدودیت های جسمی، ذهنی می باشد امروزه MS یکی از بیماری های شایع خودایمنی در جهان است که فرد را به مرور از روال عادی زندگی باز می دارد.
برای کمک به این افراد نیازمند رجوع به سبکی از یوگا هستیم که بعنوان سبک درمانی شناخته شده باشد و این سبک، سبک یوگای آيینگر ابداع شده توسط استاد بزرگ مرحوم بی کی اس آیینگر است که با استفاده از ابزار و ابداع آساناهای خاص خود و نحوه اجرای آنها به بیماران مبتلا امکان بهره گیری حداکثری از حرکات یوگا را ایجاد کرده است.

در این متد شخص با کمک ابزارهای متفاوت نظیر صندلی، کمربند، آجر، متکا، پتو، دیوارمخصوص و طناب ها امکان اجرای پیچیده ترین آساناها را بدون نیاز به امکان حرکتی خاصی و با محدودیت های جسمی فراهم می آورد.

اجرای آساناها باکمک ابزاره آموزش های تنفسی و حرکات آرام ساز و مراقبه مجموعه عواملی است که به شخص مبتلا امکان مدیریت بیماری را می دهد البته باید اشاره کرد یوگا درمان بیماری ام اس نیست بلکه با بالا بردن سطح توانایی جسمی ذهنی فرد مبتلا امکان مبارزه و مقابله با بیماری و مدیریت آن را فراهم می آورد.

آسانا حرکات کششی یوگا می باشد که به دسته حرکات ایستاده پیچ، خم به جلو، خم به عقب و آرام ساز تقسیم می شود البته تقسیم بندی های دیگر هم در منابع وجود دارد مثل ایستاده، نشسته، خوابیده، آسان، متوسط، سخت و ....

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید