یوگا و بیماری های خودایمنی

بیماری های خودایمنی حدود 25 میلیون از جمعیت آمریکا را درگیر کرده است تا به امروز بالای 100 نوع از بیماری های خودایمنی شناخته شده است که از آن جمله می توان به MS ، آرتریت روماتویید، لوپوس و... .

بیماری خودایمنی وقتی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن سلول های بدن را بعنوان مهاجم فرض کرده وبه آنها حمله می کنند. این سلول ها می توانند سلول های عصبی در MS سلول های مفاصل در روماتوییدو... باشد.

تا 50 سال پیش حتی فکر به حمله سیستم ایمنی به سلول های بدن نیز غیرواقعی به نظر می آمد به دلیل گسترگی و ناشناخته بودن بیماریهای خودایمنی، یافتن راه های درمان برای آنها بسیار مشکل است در ادامه تحقیقات در مورد این بیماریها مشخص شده است که 75% مبتلایان را زنان تشکیل می دهند دلیل این امر هنوز مشخص نیست تنها حدس گواه این است که زنان از سیستم ایمنی پیچیده تری برخوردارند و دلیل این پیچیدگی توان باروری و حمل جنین در داخل بدن زن می باشد.

بیماری های خودایمنی بسیارمتاثر از شرایط روحی و جسمی ما می باشند. در نتیجه انجام یوگا به عنوان روشی جهت هماهنگی و آرام سازی جسم و روان می تواند کمک شایان توجهی در کنترل بیماری داشته باشد، یوگا باعث تحریک اعصاب پاراسمپاتیک که وظیفه آرام سازی بدن را دارند می شود همچنین در بیماری های مثل MS به طور واضح تعادل را افزایش می دهد، یوگا درد را کاهش می دهد و التهاب ها را کم می کند.

با توجه به محدودیت حرکتی در برخی از انواع بیماری های خودایمنی استفاده از ابزار و اجرای حرکات سبک آیینگر می تواند راه حل بسیار موثری در کنار درمان های رایج باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید