یوگا و بیماری های زانو

زانو، اندام های حساس و مهم بدن است که در پیاده روی و انواع ورزشها نقش حساسی داشته و سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام انواع ورزش توانمند می سازد.

مفصل زانو مهمترین مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. از این رو تمام فعالیتهای انسان مانند کار سنگین، کمر تحرکی و افزایش وزن می تواند آسیب زیادی به این قسمت بدن وارد آورد. فشار وارده به زانوها در موقع بالا رفتن از پله ها ۳ برابر وزن بدن و در موقع پایین آمدن از پله ها ۸-۷ برابر وزن بدن می باشد از این رو کاهش وزن  برای حفظ سلامتی مفاصل به ویژه مفصل زانو اهمیت زیادی دارد.

بی تحرکی نیز خطر جدی برای مفصل زانو می باشد. برخی معتقدند که با بی تحرکی و ثابت نگهداشتن زانو  و همچنین حذف فشار از روی آن می توان به حفظ سلامت زانو کمک کرد در حالی که   بی تحرکی خطر جدی برای بروز بیماریهای مفصل و آرتروز است. زیرا تغذیه مفصل از طریق تحرک تامین می شود. در حالیکه کاهش وزن همراه با تغذیه و انجام ورزشهای کششی خصوصا یوگا می تواند به پیشگیری و درمان آسیبهای مفصلی کمک کند.

یک مفصل محل تقاطع و تقابل دو استخوان است. استخوان ها در محل مفصل یک روکش غضروفی دارند. گاهی هم یک روکش اسفنج مانند دارند که مانند یک تشک از صدمه زدن به استخوان جلوگیری می کند. برای اینکه این دو استخوان همیشه در کنار هم باشند و در رفتگی پیش نیاید، باید ماهیچه ها که مفصل را پوشش می دهند همیشه قدرت عضلانی کافی داشته باشند.

اگر ماهیچه ها ضعیف باشند نه تنها انسان بار کمتری می تواند حمل کند و زودتر خسته می شود، بلکه مفاصل هم دچار سائیدگی بیشتری می شوند، که این آرتروز است. آرتروز، درمانی بهتر از ورزش های کشش، قدرتی مانند یوگا ندارد. کسی که ورزش نمی کند، خون به غضروف هایش کمتر می رسد، غضروف هایش آب می شوند و یا با آهکی شدن، مفاصل کم تحرک می شوند. در این صورت زاویه انحنای مفاصل کمتر می شود. در اصطلاح عامیانه می گویند که مفاصل خشک شده اند.

در ساختمان استخوان ما با یک پدیده ای بسیار جالب آشنا می شویم. در هر استخوان ما سلول هایی داریم که مدام استخوان را آهکی تر می کنند و سلول های دیگری داریم که کلسیم را از استخوان بیرون می کشند. این دو نوع سلول باید هم آهنگ کار بکنند. یوگا این هماهنگی را بیمه می کند.
یوگا ساختار بدنی را تصحیح می کند و بدون اصلاح ساختار بدنی یک طرف استخوان بیشتر از کلسیم تهی می شود و طرف دیگر استخوان بیشتر آهکی می شود. حالا اگر به یک غیر ورزشکار بگویید که راست بنشیند، راست نشستن او با درد شدید همراه است. او می تواند با یوگا در یک زمان طولانی معالجه شود.

این سائیدگی یک طرفه درستون فقرات یک سری بیماری های شدیدی را بوجود می آورند. 70 درصد سردردها، 50 درصد دردهای شانه و بازوها از سائیدگی و آرتروز مهره های گردن و ضعف ماهیچه های آن ناشی می شوند. دردهای کمر و دیسک از مهره های کمر و از ضعف ماهیچه های پشت و ماهیچه های شکم ناشی می شود. اگر مفصل بدون هیچ صدمه ای و یا علتی، درد تولید کند و متورم شود، باید یک التهاب موجود باشد. چیزی که پزشکان برای اینکه بیمار بهتر بفهمد، به آن روماتیسم می گویند. در حقیقت التهاب مفصل ناشی از روماتیسم بی اندازه به ندرت پیش می آید. به هرکس داروئی می دهند که روی بسته آن نوشته "داروی ضد روماتیسم" حالا این بیمار واقعا خیال می کند که روماتیسم دارد. همیشه هم می گویند از فشار بر مفاصل پرهیز شود. در نتیجه بیمار بیشتر استراحت می کند و به مرور زمان تنبل تر می شود و چه بسا که همین استراحت و کم حرکت کردن به پیدایش آرتروز کمک می کند.

یوگا از بروز پوکی استخوان نیز جلوگیری می‌کند. یوگا باعث افزایش قدرت عضلات بدن و حرکت مفاصل مجاور آنها و ‌کاهش فشار به مفاصل و غضروف‌ها می‌شود و ضمن کاهش درد در نواحی مفاصل،‌ بیماری‌های مفاصل زانو، ‌کمر و ناحیه گردن را نیز بهبود ‌بخشیده و باعث کاهش فشار به مفاصل کشکک و ران می‌شود.

از دیگر فواید یوگا به ‌افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان، بهبود در راه‌رفتن، ایستادن و انجام فعالیت‌های روزانه، تاثیر بر سیستم عضلانی واسکلتی‌ و در نتیجه بهبود عملکرد سایر ارگان‌های بدن از جمله قلب می توان اشاره کرد. افزایش کارایی فرد در سنین جوانی، میانسالی و پیری از جمله تاثیرات یوگای مداوم در رابطه با بیماری‌های مفصلی است. تاثیر یوگا بر مفاصل ناحیه ستون فقرات فراوان است، یوگا ایستادن صحیح را تقویت و فشار بر دیسک و لیگامان‌های مهره‌های فقرات‌ و همچنین میزان بیرون زدگی دیسک در ناحیه کمر و بالطبع دردهای ناحیه کمر را کاهش می‌دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید