پانزده دستاورد سلامت یوگا برای جلوگیری از عوارض پیری،که سبب می شود از همین حالا تمرینات یوگا را شروع کنید.

هنگامیکه بالا رفتن سن تاثیرات مختلفی روی شما میگذارد، راه های زیادی برای محدود کردن تاثیرات مخرب آن در بدن وجود دارد.

یوگا، یک ابزار عالی برای جلوگیری عوارض پیریست که قادر است بیماریها را تسکین دهد و گاها باعث پیشرفت در روند درمان پزشکی نیز می شود.

این مهم نیست که شما از کجا، و در چه سنی آغاز می کنید،حرکت و یوگا می تواند کمک کننده باشد. افزایش سن، تغییراتی را به همراه می آورد که گرچه ممکن است به وضوح پدیدار شدن خطوط چروک صورت و خاکستری شدن موها نباشد اما در زمان تحرک به راحتی می توان آنها را حس کرد.

با افزایش سن ، با تغییرات فیزیولوژیکی عمومی در میزان انعطاف، تعادل، سرعت قدرت و تحمل روبرو می شوید، که با چشم انداز شما از آنچه در فیزیک بدنتان دارید متفاوت است.

افزایش سن،بروز مشکلات خاصی را در سلامتی بهمراه دارد و این بیماریهایی مرتبط با سن می تواند روی تمرینات یوگا شما اثرگذار باشد.

در هنگام بروز این بیماریهای شایع، پیشنهادهایی برای ایجاد تغییراتی در تمرینات یوگای شما داریم و روشهایی را معرفی خواهیم کرد که در یعضی موارد می تواند تاثیرات درمان پزشکی را بطور چشم گیری افزایش دهد.

از مشکلات قلبی تا کم شدن حجم تنفسی ریه ها، کاهش تراکم استخوانها و تغییرات هورمونی ناهنجاری های ستون مهره ها،زانوهای مصنوعی (پروتز مفصل زانو) و تغییرات فیزیکی نیاز به تمرین آساناهای یوگا را نشان می دهد.

تغییرات فیزیولوژی عمومی:

خبر بد اینکه، با افزایش سن، بدن شما انعطاف کمتر،استحکام کمتر و سرعت کمتر داشته ضعیف تر شده و تحمل کمتری در رقابت ها و مسابقات خواهد داشت.

با بالا رفتن سن، خاصیت ارتجاعی و نرمی در عضلات، چهره و همانطور که در آینه، می بینید در پوست از دست خواهد رفت، این نتایج که در کل باعث کم شدن انعطاف و نرمی در بدن می شود، بدن را دچار بی ثباتی و سختی خواهد کرد.

تحلیل رفتن عضلات و همچنین تحلیل رفتن استخوان ها، جلوه رایج بالا رفتن سن است. هردوی اینها مشترکا باعث کم شدن قدرت،سرعت وآستانه تحمل می شوند.

هر چند که رشد عضلات در سنین بالا مشکلتر خواهد بوداما غیر ممکن نیست و هرگز دیر نیست.

تمرینات و یوگت به شما کمک می کند که حجم عضلات موجود را حفظ کرده و به افزایش آن ادامه دهید. درد و رنجی که شما بابت ضعف استخوانها شما می برید به همان میزان که ممکن است بخاطر ژنتیک یا جنسیت باشد، می تواند بدلیل سطح فغالیتهای جسمانی شما باشد.اما تحرک وتمرینات تحمل وزن باعث می شود که استخوانها برای مدت طولانی تری سالم بمانند این اطلاعات ممکن است باعث تعجب شما نشوداگر چه توجه و آشنایی کامل به تغییراتی که با افزایش سن ایجاد می شود، کمک کننده خواهد بود خصوصا زمانی که سن ما بالاترمی رود. خبر خوب اینکه، شما آگاهی ، اعتماد بنفس و تجارب سالها زندگی روی زمین را بهمراه خواهید داشت اگر بخواهیم روراست باشیم،هر چند ممکن است داشتن بدن یک انسان 21ساله، دلچسب باشد، اما تعداد کمی از مردم واقعا می خواهند که دوباره 21 ساله باشند( ما که یقینا نمیخواهیم!)

از این گذشته ، خبر خوب دیگر اینکه، در حالیکه بالارفتن سن تاثیرات متفاوتی روی شما می گذارد، بسیاری از آنها تحت کنترل شما هستند و روش های زیادی وجود دارد که شما می توانید بوسیله آنها تغییرات ناشی از بالا رفتن سن را محدود کنید.

یوگا یک ایزار عالی برای کنترل عوارض ناشی از بالا رفتن سن است و اصلا مهم نیست که شما از کجا و در چه سنی شروع می کنید، تحرک و یوگا می تواند کمک کند.

با بالارفتن سن، بعضی چیزها بهتر می شود. دلایل بسیاری وجود دارد که بخاطر آن بالا رفتن هرسال عمرمان راجشن بگیریم: اعتماد بنفس، شناخت بدن، تحکم و قدرت تصمیم گیری با افزابش سن بهتر خواهد شد و همزمان با بالارفتن سن، سطح استرس های ما کاهش می یابد. مردم از شادی های بزرگتری در سنین بالاتر عمرشان خبر میدهند.

هرچه مسن تر باشیم خوشحال تریم. در کوتاه مدت ممکن است تغییراتی بوجود بیاید. اما تغییرات باعث بهبود است.

15 فایده یوگا در جهت سلامتی برای افراد مسن:

 • پوکی استخوان/ کاهش تراکم استخوان  

مسله: زمانی که پا به سن میگذارید، تراکم استخوان شما کمتر می شود. در یعضی افراد، این کاهش چشمگیر بوده، باعث پوکی استخوان یا کاهش شدید تراکم استخوان می شود بدین معنی که استخوان های آنها آمادگی بیشتری برای شکستگی خواهد داشت.

یوگا چگونه می تواند کمک کنید: تمرینات تحمل وزن بصورت جانبی میتواند باعث رشد تراکم استخوان شود هرچند که این تاثیرات اندک است. یوگا همچنان با ارزش است، نه تنها به جهت تاثیر بالقوه ای که برروی اسکلت فیزیکی شما می گذارد، بلکه به این دلیل که در ساخت عضلات به شما کمک می کند، شما را به بدنتان آگاه می کند و باعث تعادل بهتر می شود.

با ایجاد تعادل بیشتر بدن در برابر احتمال افتادن که باعث شکستن استخوانهای کم تراکم میشود، کمک می کند.

بدلیل کاهش تراکم استخوان، ستون مهره های شما شکننده تر می شوند. در این مورد با مشورت تیم پزشکی خود، از حرکات بی خطر و امن مطمن شوید.

بسته به درجه پوکی استخوان شما، عاقلانه است که حرکت های خم به جلو را محدود کنید یا میزان زاویه خم به جلو را به حداقل برسانید. همینظور در وضعیتهای پیچ، حرکاتی را که چرخش ستون مهره ها را بهمراه دارد با ملایمت انجام دهید یا حرکات پیچ را کلا انجام ندهید.

 • آرتروز:

مسله: آرتروز میتواند باعث دردهای دایمی در مفاصلی چون دستها، زانو، مچ یا آرنج شود. ممکن است در مفاصل احساس سختی و سفتی داشته باشید یا صدای مفاصل را احساس کنید یا در میزان حرکات محدودیت داشته باشید.

یوگا چگونه می تواند کمک کند: تحقیقات اخیر نشان می دهد که تمرینات منظم یوگا به کاهش درد مفاصل می تواند کمک کند و به انعطاف مفاصل می تواند کمک کند.همچنین می تواند باعث کاهش التهاب شود.

 • تنگی کانال نخاع:

مسله: تنگی کانال نخاعی، باریک شدن کانال ستون مهره ها یا حفره های مهره ای می تواند به نخاع شما فشار بیاورد و باعث درد منتشر یا بی حسی در ناحیه لگن، پاها، حتی سرشانه ها شود.

یوگا چه کمکی می تواند بکند: تمرینات یوگاییمی تواند بطورقابل ملاحظه ای دردها را کاهش دهد.

نکاتی در مورد تمرینات یوگای شما: یوگای بی خطر می تواند به قوی تر شدن شما کمک کند و عادت های رفتاری مناسب تری برای شما ایجاد کند و همچنین می تواند به تسکین دردهای مزمن کمک کند. یک معلم با تجربه و آگاه از وضعیت شما، تاثیر مهمی در این امر می تواند داشته باشد.

مشکلات دیسک:

مسله: بیرون زدگی (فتق) دیسک، تورم، یا دیسک هایی که دچار لغزندگی شده اند، می توانند روی کانال نخاع شما فشار وارد بیاورند، یا در نزدیکی اعصاب باعث اسپاسم و گرفتگی ها؛ محدودیت حرکتی و دردهای منتشر شوند.

مشکلات دیسک و کمردرد در منطقه پایین مهره های کمری شایع تر است اما ممکن است در هر ناحیه ای از ستون مهره ها اتفاق بیفتد.

یوگا چه کمکی می تواند بکند؟ یوگا می تواند به استحکام ناحیه میانی تنه(CORE) و انعطاف در ستون مهره های شما کمک کند. و درازمدت بسمت درمان کمردرد پیش بروید.

 • استحکام ناحیه میانی تنه(CORE) و کمردرد: اگر تا کنون دچار کمردرد شده باشید، احتمالا توصیه به تقویت بالاتنه خود شده اید.

حکمت این کار در تقویت عضلات در ناحیه تنه، پشت ، شکم، لگن و پاهاست که باعث حمایت بیشتر از ستون مهره ها می شود.

یوگا چگونه میتواند کمک کند: هر حرکت یا تمرین جدیدی که به زندگی روزمره تان اضافه کنید نتیجه خوبی برای تقویت ناحیه میانی تنه(CORE)را بهمراه دارد. هر حرکتی که به طریقی در بدنتان اتفاق می افتد، عضلات بزرگ ثابت شمارا وادار به انطباق با حرکت می کند.

 • مسایل عصبی،درد، نوروپاتی:

مسله: زمانی که اعصاب آسیب می بیند، درد، ضعف، بی حسی، گرفتگی یا مورمور شدن میتواند اتفاق بیافتد در نوروپاتی محیطی، این اتفاق اغلب در اندام ها: دستها، پا، انگشتان دست و پا رخ می دهد.

بیماریهای زیادی هستند که می توانند مشکلات مربوط به عصی را ایجاد کنند.

اغلب مشکلات سیستم گردش خون و البته عوارض جانبی بیماریها و آسیب های دیگر هم می توان عامل نوروپاتی یاشد.

یوگا چه کمکی می تواند بکند: آساناهای یوگا می تواند باعث بهبود جریان گردش خون شود تنها حرکت کردن هم می تواند کمک کننده باشد. آگاهی به بدن مثل کلیدی برای حل مشکلات است.

نکاتی در مورد انجام آساناهای شما:

شما هرچه به آن چیزی که درد یا بی حسی را تشدید می کند آگاه تر باشید، آگاهی بیشتری به انتخاب حرکت مناسبتان دارید. یوگا به شما اجازه میدهد با حرکاتی آرام وامن، در بدنتان کاووش کنید و به شما فرصتی می دهد که به آنچه برای اعصاب شما مناسب است آگاه شوید.

توجه داشته باشید: به چه دلیل امروزه پزشکان غربی یوگاتراپی را تجویز می کنند.

 • مشکلات مربوط به رباط ها:

مشکلاتی که برای رباط ها پیش می آید؛ در مواردی که بدلیل افزایش سن اتفاق می افتد، استربها و یا در کشش زیاد از حد مفاصل، دارای علایم مشترکی است.به خصوص در ناحیه زانو، سرشانه، لگن و مچ پا.

هنگامی که پا به سن میگذاریم، فشار بیشتری رو به مفاصل تحمیل میکنیم بطوریکه می تواند باعث سایش و اشکالاتی در مفصل شود. اگر رباط ها در اثر این فشار بیرون زده شوند و یا مفاصل تخریب شوند ، ممکن است باعث جابه جایی آن مفصل شود.

یوگاچه کمکی میتواند بکند: یوگا از چند طریق میتواند به مشکلات رباط ها کمک کند؛ اولا، یوگا عضلات اطراف مفاصل را قوی می کند. بعنوان مثال: اگر عضلات باسن عضلات پشت ران (همسترینگ ها) و عضلات چهارسر ران قوی داشته باشید، زانوی شما بهتر حفاظت خواهد شد.

هنگامیکه در دوره نقاهت بعد از آسیب رباط هستید نیز، یوگا می تواند مفید باشد. حتی در زمان درمان آسیب دیدگی هم اجازه انجام حرکات یوگا را دارید.

نکاتی در مورد انجام تمرینات یوگای شما:

در زمان طول درمان تمرینات ملایم را انتخاب کنید و حرکاتی که آسیب دیدگی شما را بدتر می کند، انجام ندهید و نهایتا، یوگا این سازگاریرا با بدن شما دارد که اگر تجربه زانو یا لگن مصنوعی(پروتز) را دارید هم به تمرین ادامه دهید.

و میتوانید با نظر کادر پزشکیتان بعد از انجام پروتز مفصل به تمریناتتان برگردید و حتی می توانید به سرعت زمان درمان شما کمک کند.

 • التهاب تاندون / تاندونوتاپی:

هر چند التهاب تاندون یک وضعیت موقتی است، اما می تواند سبب درد یا ایجاد سفتی در مفصل شود. و در هنگام انجام حرکاتی که به تحمل وزن نیاز دارد، باعث عدم تعادل شود به تخریب مفاصل در روند پیری و افزایش سن، تاندونوتراپی گفته میشود.

یوگا چه کمکی میتواند بکند: التهاب حاد تاندونها عموما نیاز به چند روز استراحت دارد، اما بعد از دادن زمان لازم برای درمان، یوگا برای ایجاد الگوی حرکتی جدید مفید خواهد بود. زیرا اغلب تاندونوپاتی در اثر انجام حرکات تکراری ایجاد میشود.

تنوع حرکتی یوگا، فرصت ادامه حرکات را به شیوه های جدید و تنوع ، پیشنهاد می شود، عظلات اطراف تاندون ها را سفت می کند، و یه ناحیه ملتهب شانس بهبودی می دهد.

بدلیل سازگاری یوگا، حرکات و سری تمرینات که ادامه دادن آنها سازگاروضعیت شماست را پیدا خواهید کرد.

 • سفتی عضلات به واسطه کاهش بافت کلاژن:

مسله: افزایش سن، انعطاف عضلات و بافتهای پیوندی مارا کاهش می دهد و این مسله سبب سختی، عدم تعادل، و کاهش اعتمادبنفس ما در زمان انجام حرکات تعادلی می شود.

یوگا چه کمکی می تواند بکند: اگر از یوگا بهره نبرید، آن را از دست داده اید...

تمرینات منظم یوگا می تواند به رها شدن سفتی ایجاد شده، کمک کند. حرکات کششی منظم و ملایم، می تواند بدن شما را منعطف نگه دارد.

ما گاهی از دیدین تغییراتی که حرکات معمولی و تحرک در بدن شاگردان یوگا ایجاد می کند وکمکی که میتواند به آنها بکند، شگفت زده می شویم. شما مجبور نیستید اینقدر منعطف شوید که انگشتان پای خود را لمس کنید، اما یوگا می تواند شما را کمی به این وضعیت نزدیکتر کند.

 • تغییرات هورمونی و گر گرفتگی:

مسئله: یائسگی در خانم ها، میتواند باعث تغییرات دمای بدن و گرگرفتگی شود.

یوگا چه کمکی میتواند بکند: تجربه بعضی از شاگردان یوگا نشان می دهد که تمرینات بازسازی کننده یوگا می تواند به درمان گر گرفتگی های ناشی از تغییرات هورمونی کمک کند.

نکاتی برای انجام تمرینات شما: در طی زمان حضورتان در کلاس یوگا، می توانید جوری لباس بپوشید که هنگام گر گرفتگی بتوانید لباس های گرمتر رویی را در بیاورید.

 • فشارخون:

مسئله: فشارخون یکی از بیماریهای مشترک بزرگسالان در سنین بالاست. از هرسه بزرگسال آمریکایی یک نفر فشارخون دارد.

تغییر وضعیت سریع ازحالات ایستاده به خم به جلومی تواند باعث تشدید سرگیجه شود و این یک عارضه مشترک بین فشار خون پایین و عوارض جانی ناشی از فشار خون بالاست.

یوگا چه کمکی میتواند بکند:

تجربه بعضی از شاگردان یوگا نشان داده است که تمرینات یوگا می تواند فشار خون را پایین بیاورد بنابراین یک تمرین معمولی یوگا هم می تواند کمک کند.

نکاتی برای انجام تمرینات یوگای شما:

هنگام حرکات ، از قرار گرفتن در وضعیتی که سر پایینتر از ناحیه قلب قرار می گیرد اجتناب کنیدو از انجام سیکل حرکاتی که نیاز به حرکت سریع از ایستاده به خم به جلو دارد، خودداری کنید.

 • آسم:

مسئله: تغییراتی که بواسطه افزایش سن در ریه ها اتفاق می افتاد، می تواند آسم را تشدید کند. و با پا گذاشتن به سن، درگیری با بیماری های آسم می تواند افزایش یابد.

یوگا چه کمکی می تواند بکند: اگر هنگام ورزش کردن آسم شما تحریک شود ،  انجام یوگا گزینه مناسبی است چون زمان انجام یوگا ضربان قلب شما بطور مناسبی آرام می ماند.

 • COPD، برونشیت مزمن و آمفیزم:

مسئله: COPD مخفف(Chronic Obstructive Pulmonary Disease) به معنای  "بیماری انسداد مزمن ریه" می باشد.

برونشیت مزمن و آمیفرم، تنفس شما را دچار چالش زیادی می کند. و باعث محدودیت فعالیتهای قلبی وعروقی می گردد.

یوگا چه کمکی می تواند بکند: یوگا می تواند تاثیر مختصری داشته باشد.

تمرینات یوگا برای شما که قبلا COPD و بیماری های مشابه آن هستید مفید خواهد بود.

تمرکزبه دم ها و بازدم ها به مشکلات مزمن تنفسی کمک می کند.

تمرینات تنفسی بالقوه باعث تقویت عضلات تنفسی است.

 • بیخوابی و مشکلات خواب:

مسئله: شب بیداری یا ناآرامی، ممکن است باعث اختلال در خواب شبانه شود.

یوگا چه کمکی میتواند بکند: تنفس آرام و آگاهانه می تواند احساس آرامش و رهایی را در بدن افزایش دهد، یوگای آرام و کششهای عادی قبل از رفتن به رختخواب می تواند باعث خواب آلودگی بیشتر شود. تجربه شاگردان یوگا نشانداده است که یوگا می تواند به خواب رفتن سریعترو آرامش و خواب طولانی تر کمک کند. هر تمرین یوگا با ایجاد خستگی در بدن باعث کیفیت بهتر خواب می شود.

 • بیماری های مزمن:

مسئله: بیماریهای مزمن می توانند باعث درد و ناامیدی شوند و ممکن است برای انجام حرکات یوگا محدودیت ایجاد کنند.

یوگا چه کمکی میتواند بکند: یوگا مانند یک ابزار مدیریت درد؛ برای بیماریهای دردناک مانند آرتریت روماتوئید و فیرومیالژیا؛ می تواند موثر باشد.

" با یوگا حس بهتری را از من شدن ، تجربه کنید "

مترجم: مهناز سلیمی

ویرایش: سالومه تهرانی

 

  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید