علاوه بربسیاری  ویژگی های منحصر به فرد و جالب  بدن، یکی از بزرگترین خاصیت های جالب بدن انسان خاصیت یادگیری آن است از زمان تولد تا مرگ ما خواندن، نوشتن، راه رفتن، حرف زدن بازی کردن و خیلی فعالیت های دیگر را یاد می گیریم و تکرار یکی از ارکان تمام یادگیری های ماست پس اگر به فعالیت بدنی تکراری بپردازید آرام آرام بدن شما حرکت را نهادینه کرده به آن عادت می کند و به مرور اثر حرکت به طول کامل روی بدن ازبین می رود و این آنچیزی است که به 'عادت عضلانی'  شناخته مي شود.

در واقع هنگامی که بدن ما حرکت عادت می کند مقدار انرژی لازم برای انجام حرکت کاهش می یابد به فرض حرکت هوازی که باعث سوزاندن 200 کالری در یکساعت شود پس از مدتی تکرار روزانه مقدار سوزاندن کالری را به شدت کاهش می دهد. برای جلوگیری از این وضعیت بدن نیاز به انجام حرکات با اثرات متفاوت مثل قدرتی، هوازی، کششی، تعادلی دارد.

یوگا به واسطه شرایط اجرایی خاص خود و پویا بودن حرکات چالش بزرگی را جلوی روی بدن قرار می دهد. با اینکه در ظاهر در جلسات مشابه حرکات مشابهی صورت می گیرد اما عمیقا حرکات در هر بار اجرا کاملا متفاوت است.

در اینجا به برخی دلایل تفاوت یوگا با سایر ورزش ها و اثر آن روی عضلات و سیستم یادگیری آن می پردازیم.

1-    تنوع حرکات تخصصی:
در هر جلسه کلاس، حرکات تخصصی صورت می گیرد که با جلسات قبل و بعد آن کاملا متفاوت است (حرکات ایستاده، پیچ، بازکردن ناحیه لگن، خم به جلو و خم به عقب و .........)

2-    صدها آسانا وضعیت متفاوت:
یوگا شامل 84000 آسانای مختلف و در عین حال پویا است می توان در هر حرکت وضعیت های جدید را ایجاد نموده و از فواید آن ها استفاده کرد.

3-    پویایی سرعت حرکات:
در یک جلسه کلاس بدن در آساناهای تخصصی طولانی مدت می ماند در عین حال با حرکات تناوبی وسیکلیک، بدن را فعال می سازد و در انتها با شاواسانا بدن را کاملا آرام می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید