امروزه بسیاری از ورزشکاران و مربیان توجهشان به اثرات یوگا بر روی ورزشکاران جلب شده است و از فواید غیرقابل انکارآن استفاده می کنند در این جا به چند اثر اصلی یوگا بعنوان یک ورزش هوازی برای ورزشکاران حرفه ای اشاره می کنیم.

  • بالا رفتن تمرکز:

ورزشکاران در تمام رشته ها از گلف بازها تا بوکسرها، دونده ها، فوتبالیست ها و ..... نیاز به بالا بردن سطح تمرکزخود دارند و آساناهای یوگا بخوبی امکان بالا بردن تمرکز را دارند.

پرانایاما (تمرینات تنفسی) و اجرای آساناها ابزارهایی هستند که سطح تمرکزرا در ورزشکاران ارتقا می دهند تلاش برای ایجاد بالانس در بدن، تمرکز روی دم و بازدم و باقی ماندن در حرکات تمامی تمرکز را ایجاد می کنند.

  • تنوع تمرینات:

تنوع آساناها این امکان را به ورزشکاران می دهد تا با توجه به نیازخود در رشته حرفه ای خود تمرینات متناسب با شرایط را انتخاب کنند.

  • پیشگیری ازآسیب های ورزشی:

بسیاری از ورزشکاران تمرینات کششی و ایزومتریک به اندازه کافی ندارند و تنها از گروهی از عضلات خود با فشار بالا استفاده می کنند و این عدم توجه به کشش ها امکان ایجاد آسیب های ورزشی را در طی تمرینات اصلی به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

  • تقویت عمومی:

تمرینات تقویت عمومی بدن خصوصا تقویت عضلات تنه و شکم با تعداد بالای حرکات شکم متفاوت است، یوگا روی کلیه عضلات، تاندون ها و لگامون های مرتبط باستون مهره و شکم کار می کند. و با این حرکات تعادل دو طرف بدن را تقویت می کند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید