5 دلیل برای تمرکز بر عضلات میان تنه

این تصور که تقویت عضلات میان تنه (ناحیه شکم، کمر و پهلوها)  تنها به معنای داشتن شکم 6 تکه و کمر زیباست تصور اشتباهی است. حقیقت این است که میان تنه به تعداد زیادی عضله اشاره دارد که بین شکم و دنده ها  قرار دارند. این عضلات کلیدی به طور هماهنگ برای عملکرد کلی و تقریبا همه حرکات بدن با یکدیگر کار می کنند.

افرادی که قصد تقویت عضلات میان تنه را دارند، حرکات کرانچ و پیلاتس را در رژیم ورزشی خود قرار می دهند. برنامه "یوگا برای تناسب اندام" تمرینات بسیار خوبی برای میان تنه ارائه می دهد. ولی چه دلیلی برای تقویت عضلات این ناحیه وجود دارد؟

درست است که بدن بسیار زیبایی به شما می بخشد که این خود انگیزه ای کافی برای تقویت عضلات میان تنه می باشد ولی آیا این تنها دلیل است؟ ظاهرا نه. زیرا تقویت تنه فواید بسیار دیگری نیز دارد.

بیایید 5 دلیل اصلی تقویت میان تنه را مرور کنیم:

  1. درد کمر را کاهش می دهد

بسیاری از افراد به دلیل ضعف عضلات شکم، درد ناتوان کننده ای در ناحیه پشت و یا کمر خود تجربه می کنند. با توجه به اینکه عضلات میان تنه رابط بین قسمت بالا و پایین بالاتنه هستند، باید قوی باشند تا بتوانند کل بدن از جمله کمر و گردن را محکم نگه دارند.

اگر عضلات میان تنه ضعیف باشند در معرض آسیب و کمر درد بیشتری قرار می گیرید. تقویت این عضلات باعث آسان تر شدن حرکت شده و خطر کمر درد و کشیدگی عضلات را از کاهش می دهد.

  1. تعادل را بهبود می بخشد

یک میان تنه قدرتمند نقش اساسی در استوار نگه داشتن شما و حفظ تعادل بدن ایفا می کند. ایجاد عضلات شکم قوی به کمک تمرینات این ناحیه به شما کمک می کند تا در هر مسیری حتی مسیرهای ناهموار بدون از دست دادن تعادل حرکت کنید.

  1. بهبود وضعیت بدن

عضلات ضعیف میان تنه باعث خمیده شدن و فروریختن بدن می شوند و حس کمرویی و ضعف سلامت را القا می کنند. برعکس زمانی که میان تنه را تقویت میکنید می توانید قامتی راست، حالتی مطمئن، ستون فقراتی سالم و ترازی مناسب داشته باشید و تنفس خود را نیز بهبود ببخشید. وضعیت درست بدن از مشکلاتی مانند آرتروز و تحلیل رفتن مفاصل نیز پیشگیری می کند.

 

  1. در انجام امور روزمره به شما کمک می کند

عضلات میان تنه به طور مرتب در انجام امور روزمره زندگی مورد استفاده قرار می گیرند. بستن بند کفش، جارو زدن و گردگیری کردن حرکاتی هستند که روی میان تنه اتکا دارند. بدون یک میان تنه قدرتمند و منعطف، انجام فعالیت های روزانه بسیار طاقت فرسا خواهد شد.

  1. ظاهر فیزیکی شما را بهبود می بخشد

تمرینات مرتب میان تنه نه تنها به شما بدنی سلامت و نیرومند می دهد بلکه احساس خوبی نیز از داشتن چنین بدنی به شما می بخشد. عضلات بالای کمر با تمرینات مداوم میان تنه به سمت پایین کشیده شده و در نتیجه بدنی بلند تر و کمری باریک تر به وجود می آورد. همچنین موجب ایجاد شکمی قوی و عضلانی می شود. با ترکیب کردن منظم تمرینات تقویتی میان تنه و یوگا، به زودی متوجه بهبود در قدرت کلی بدنی خود خواهید شد.

 نکته: چنانچه در حین انجام این تمرینات هرگونه ناراحتی احساس کردید، سریعا با یک پزشک متخصص یا فیزیوتراپ مشورت کنید.

ترجمه : نسیم گرایلی

ویرایش : سالومه تهرانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید