یوگا و مشکلات گوارشی

بسیاری از ما با مشکلات متعدد گوارشی مواجه شده ایم دردهای معده، اسیدی بودن معده، سندرم روده تحریک پذیر، رفلکس معده و یا یبوست مشکلات رایج بین بیشتر مردم می باشد یوگا نه تنها بعنوان یک فعالیت سالم و علمی بدن، بلکه بعنوان یک روش سالم زندگی که هم به حرکات توجه داشته و هم تبیین با یک روش تغذیه و تنفس های مناسب به ما در جهت داشتن بدن سالم و به تبع آن سیستم گوارشی سلامت کمک خواهد نمود.

هم در طب سنتی و هم در طب مدرن مشکلات گوارشی را پایه و اساس عدم سلامت جسمی و ذهنی ما می دانند. اجرای آساناها در کنار یک سیستم تغذیه ای مناسب می تواند متضمن سلامت دستگاه گوارش و بدنبال آن سلامت عمومی ما باشد. آساناها جریان خون را در اندام ها بهبود می بخشد و با پمپاژ خون به داخل اندام ها باعث بهبود علمکرد آن ها می شود. حرکات پیچ ستون مهره از موثرترین آساناها جهت خون رسانی به اندام های گوارشی می باشد. همانطور که حرکات خم به جلو با تحریک اعصاب پاراسمپاتیک به آرام سازی معده، روده و کلیه اندام های گوارشی کمک می کند. پرانایاما و یا حرکات تنفسی همچنین موجب ماساژ اندام های داخلی و آرامش آنها می گردد.

با نگاهی به دیاگرام دستگاه گوارش متوجه خواهید شد که ابتدای دستگاه گوارش به سمت راست و انتهای آن در سمت چپ بدن قرار دارد و با اجرای آسانا و شروع آنها به سمت راست سیستم گوارشی را بیدار وفعال می کنیم، اسیدیته دستگاه گوارش را تنظیم می کنیم و با ادامه حرکت در سمت چپ این روند را کامل می کنیم و گازها را تخلیه می کنیم.

یوگا نه تنها از طریق آسانا ها به دستگاه گوارش کمک می کند بلکه به دلیل اینکه، استرس یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد مشکلات گوارشی است با آرام سازی ذهن و روان کمک شایان توجهی به کاهش استرس ومشکلات ناشی از آن می کند. از مهمترین بیماری های مرتبط با استرس که توسط یوگا به طورقابل توجهی تسکین می یابد رفلکس معده وسندرم روده تحریک پذیر می باشند.

در زیر توصیه هایی برای آن دسته از افرادی که تمایل به اجرای آساناها داشته و از مشکلات گوارشی هم رنج می برند آورده است:

  • حداقل دو ساعت قبل از کلاس چیزی نخورید.
  • حداقل شش ساعت قبل از کلاس از خوردن غذاهای چرب و پرادویه پرهیز کنید.
  • از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کنید.
  • از نوشیدن آب یک ساعت قبل از کلاس و در طول کلاس پرهیز کنید.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید